Pokud jste si vybrali masivní dřevo, je to určitě dobrý krok. Masivní dřevo je kvalitní přírodní dřevo, které krásně voní a je trvanlivé. Masiv bývá často symbolem kvalitního nábytku, má však specifické nároky na péči i prostředí.


Jaké dřevo se využívá pro výrobu dřevěného nábytku?

Obecně se různé dřevo vhodné pro výrobu nábytku rozděluje podle jeho tvrdosti:

  • dřevo velmi měkké (borovice, smrk či jedle),
  • měkké dřevo (olše, modřín či bříza),
  • dřevo středně tvrdé ( platan, kaštan či jilm),
  • tvrdé dřevo (buk, dub, ořešák či javor),
  • dřevo úplně nejtvrdší (eben či mahagon).

Masivní dřevo měkké

V našich končinách se nejčastěji setkáváme s nábytkem ze smrkového dřeva a jedná se o nejlevnější masiv na trhu. V českých lesích je ho dostatek a je tak pro nábytkářský průmysl dobře dostupné. Mezi další přednosti masivu ze smrkového dřeva patří i měkkost a poddajnost, díky kterým se dobře opracovává a je lehké. Také má krásnou světlou barvu a dobře se tak moří a lakuje.

stolicky-ze-smrkoveho-dreva Zdroj:Pinterest

Stoličky z masivního smrkového dřeva jsou krásné i bez laku. Zdroj: Pinterest

Dalším masivem, který je u nás často k vidění, je dřevo borovicové. To má hrubší strukturu, je odolnější, ale také má vysoký obsah pryskyřice, proto je náročnější na opracování. Borovicové dřevo má také velmi různorodé barvy.


Masivní dřevo tvrdé

Pokud si budete pořizovat nábytek z masivního dřeva, zauvažujte nad tím, že zvolíte dřevo bukové. Odolnost dubového dřeva je totiž legendární. Bukové dřevo je odolné proti vlhkosti, je stabilní a zároveň se dobře opracovává. I přes jeho vysokou tvrdost a ohybovou pevnost se stále jedná o cenově dostupné masivní dřevo.

Luxusní buková kuchyň s deskami s překrásnou kresbou bukového dřeva. Zdroj: wharfside.co.uk

Jedinou podstatnou nevýhodou bukového dřeva je, že má tendenci stále „pracovat“, tedy se tvarově měnit. Proto je vhodné volit buk cinkovaný. Jedná se o tzv. parketový buk, kdy se výsledný nábytek vlastně seskládá z více prkének, která do sebe zapadají. Výsledný efekt je nejen hezký, ale také cenově výhodný. Jako vstupní materiál při výrobě se totiž může využít i bukové dřevo nižší kvality se suky a jinými vadami. Při výrobě parket se suky a další nevzhlednosti jednoduše vyříznou. V neposlední řadě pak parketový cinkovaný buk zamezí praskání a nepřiměřenému sesychání bukového dřeva, jak se jinak běžně děje vlivem změn teplot nebo vlhkostí vzduchu.

Ukázka kousku kancelářského stolu, kde pracovní desku tvoří cinkované bukové dřevo. Zdroj: Pinterest


Nejtvrdší a nejdražší masivní dřevo

Ebenové a mahagonové dřevo jsou nejtvrdší a patří k nejvíce ceněným přírodním materiálům na světě. Po celou historii stál ebenový a mahagonový nábytek v těch nejluxusnějších sídlech a dnes tomu vlastně není jinak.

Ebenové dřevo se vyskytuje především ve střední a západní Africe a jeho pevnost, kvalita a odolnost je mimořádně vysoká. Stejně jako u dřeva mahagonového. Oba se také snadno leští do vysokého lesku.

Překrásný mahagonový sekretář i s místem na psaní nejen milostných dopisů, který pochází z roku 1840. Zdroj: Pinterest


Jak pečovat o nábytek z masivního dřeva

Nábytek otírejte měkkým a suchým hadříkem, můžete použít i menší množství přípravku, který je speciálně určený na dřevo.

Nábytek z masivního dřeva nesmí stát v příliš vlhkém prostředí. Hlídejte si, aby vlhkost vzduchu v místnostech byla v rozmezí 40 – 60 % a teplota vzduchu by měla být přibližně 20°C. Určitě také používejte prostírání, nepokládejte mokré předměty na povrch nábytku z masivu.

Pokud se nábytek z masivu poškrábe, můžete si pořídit vosk, který je určený na opravu dřevěného nábytku. Tyto vosky se vyrábějí  v různých barvách a odstínech. Můžete si tak zvolit přesně barvu a odstín, který odpovídá vašemu nábytku z masivu.  Škrábance se voskem vyplní, následně se vosk nechá zaschnout a potom můžete povrch nábytku jen přetřít měkkým hadříkem. Nábytek bude zase vypadat skvěle.

Pokud máte nábytek z masivního dřeva upravený pomocí laku nebo vosku, řiďte se vždy pokyny výrobce, jak o nábytek pečovat.


Je to masiv! Co vám to přinese?

Je zdravotně nezávadný

Pokud si pořídíte nábytek z masivu získáte tak do svého interiéru ten nejzdravější nábytek, který vůbec můžete mít. Můžete si být jisti, že se z něj neuvolňují nežádoucí či rakovinotvorné látky jako jsou např. formaldehydy ( často se používají v pojivech dřevotřískových desek). Masivní dřevo se tak doporučuje i k těm nejzranitelnějším a nejcitlivějším jedincům, třeba k dětem a alergikům.

Překrásná kuchyň z masivního dřeva, které je zcela přírodním a nezávadným materiálem. Zdroj: Pinterest

Skvěle se s ním pracuje

Práce se dřevem je úžasná. Pokud vás baví ruční práce, určitě to zkuste. I když si třeba netroufáte na výrobu vlastního nábytku, zkuste masivní dřevo aspoň opracovávat. S dřevotřískou toho moc nezmůžete, ale s masivem si vyhrajete. Zkuste třeba efektní patinu.

Také v případě, že se nábytek z masivního dřeva poškodí, dá se poškozená část jen lehce přebrousit a třeba znovu navoskovat. I to berte jako výhodu nábytku z pravého dřeva. Pokud totiž poškodíte desku z dřevotřísky ( a tam to jde opravdu velmi snadno), už se nedokonalostí nezbavíte.

Nemusíte si z masivu vyrábět něco složitého. Stačí dát domovu dotek přírody a útulnosti třeba v podobě jednoduchých doplňků. Zdroj: Pinterest

Kvalitní nábytek z masivu vydrží věky

Toto je prostě bez debat. Masivní dřevo je materiál prověřený generacemi. Oproti stolu z dřevotřísky se kvalitní jídelní stůl z masivu může stát hrdým symbolem vaší rodinné soudržnosti po celé generace. Jen tak snadno se nerozbije a nerozviklá.

A proto je z dlouhodobého hlediska levnější

Nábytek z masivního dřeva podle odborníků vydrží až 10krát déle než nábytek z lamina. Když si uvědomíte, že při pořízení kvalitního nábytku z masivu už vás nečeká neustálá výměna vybavení ve vaší domácnosti, oddechne si nejen vaše peněženka, ale také mysl.

Nadčasová živá krása s nenapodobitelnou vůní

A v neposlední řadě je pořízení stylového nábytku z masivu velkou radostí z jeho typické přírodní krásy a estetické hodnoty, která je jednoduše nadčasovou záležitostí. Když k tomu všemu přidáme ještě nenapodobitelnou vůni dřeva, která přináší kousek přírody do našich domovů, není už o čem dlouze přemýšlet.

Příroda umí kouzlit a stačí jen málo a krásný kus nábytku je na světě. Zdroj: Wonderwoodart

A co nevýhody nábytku z masivu?

Protože masivní dřevo je stylové a my milujeme vše, co je stylové, chtělo by se nám napsat, že žádné nevýhody nemá. Budeme ale fér a dvě pro někoho velmi zásadní nevýhody masivního dřeva uvedeme. V první řadě je drahé. A čím kvalitnější a vzácnější dřevo si chcete koupit, tím to bude dražší. To je jasné.

Druhou nevýhodou pak může být i fakt, že dřevo je živé. Proto i když už dávno přestalo být stromem a stalo se nábytkem, dřevo prostě dál „pracuje“. Nábytek by se tak měl vyrábět pouze z důkladně vysušeného dřeva a nábytek z masivního dřeva by nikdy neměl stát ve velmi vlhkém prostředí, protože dřevo přizpůsobuje svou vlhkost okolním podmínkám.


Kam se nábytek z masivu hodí?

Masivní dřevo se se svou nadčasovou krásou se hodí ke všem stylům. Od zdobných venkovských stylů až po styl industriální, kde vypadá krásně v kombinaci s kovem.


Jaký nábytek z masivu si domů pořídit?

Chtějte vědět původ dřeva. Například české dřevo je ve většině případů zárukou kvality. Dřevo z našich krásných českých lesů je kvalitní kulatinou. Jedná se o masiv bez suků, trhlin a dalších poškození a nepravidelností struktury.


Kvalitní výrobci a prodejci nábytku z masivu

Pokud milujete útulnost a krásné doplňky, koukněte na nabídku od Elminy. Ta prodává především krásné designové kousky od populární nizozemské značky Riviéra Maison. Ale nechybí ani další exkluzivní značky. A pokud se jedná o dřevěný nábytek, tak v Elmině naleznete jen kousky z masivního dřeva špičkové kvality a zpracování.

Česká značka Le Chomat, která vyrábí luxusní postele, používá pro výrobu konstrukcí rámů a čel postelí pouze masivní dřevo z vysokohorského smrku. Ten roste v chladném podnebí ve vysokohorských oblastech severní a střední Evropy velmi pomalu, takže jeho dřevo je výjimečně pevné a odolné.