Obsah
V dnešní uspěchané době je dlouhý spánek na příjemném místě a v pohodlné posteli snad ještě sladší než lahodná čokoláda. Odborníci se shodují, že spánku máme nedostatek a často nenecháme naše prací a stresem unavená těla řádně odpočinout. Také varují před chybami, které často děláme v zařízení našich ložnic. Jaké to jsou? Jak udělat z ložnice ideální místo ke spánku, kde se navíc budete cítit dobře? Naše tipy na zařízení ložnice už jsou pro vás nachystané …
Naprostý základ pro zdravý spánek
Klid a tma
Zní to jednoduše, každý ví, že pro spánek je potřeba klid a tma. Bohužel, z našich ložnic si často vytváříme místnost pro všechno. Neustále blikající a pípající mobily, počítače či televize nás ruší, ale nedokážeme je z ložnice nemilosrdně vykázat. Měli bychom. Pro spánek si vyhraďte místnost a zajistěte si v ní maximálně možný klid. Omezte maximálně možnost, že něco bude rušit vaše oči či uši.
Náš TIP: Dávejte si pozor na barvy, které nejsou do ložnice vhodné. Zdá se to jako maličkost, ale přemíra některých barev vám skutečně může zkomplikovat usínání. Nedoporučují se příliš chladné barvy, protože navozují pocit, že je v místnosti zima. Nevhodné jsou také barvy, které příliš provokují a spíše podněcují mozek k přemýšlení a tělo k aktivitě než k celkovému odpočinku – jedná se především o sytě červenou nebo fialovou. Obecně se dá říct, že do ložnice jsou vhodné neutrální a něžné barvy.
Pocit bezpečí
Z pravěkých dob, kdy naše předky ohrožovala divoká zvířata a další nebezpečí, jsme si odnesli, že potřebujeme při spánku pocit naprostého bezpečí. Je to logické, protože při spánku jsme naprosto zranitelní. Doporučuje se tedy umístit postel naproti dveřím, které vedou do místnosti. Pocit, že máme lepší přehled o tom, co se děje, nám často umožní lépe usnout. Také je vhodné pořídit si postel s čelem, protože čelo nám zase poskytne pocit ochrany prostoru za hlavou (a navíc vypadá velmi stylově :)).
Zdravé prostředí
Před spaním by se měla ložnice pořádně vyvětrat. Sledovat bychom měli i vlhkost a teplotu v místnosti. Ideální teplota pro spánek 17 až 19 °C. Vlhkost vzduchu v ložnici by pak měla být mezi 40 až 60 procenty.
Bytelná postel, kvalitní matrace a rošt
Tady je to jasné. Je důležité pořídit si postel, která se vám líbí, ale rozhodně nepodceňovat ani výběr matrace a roštu. Tady je potřeba upozornit, že každý člověk je jiný a specifický, a proto i výběr matrace a roštu by měl být na míru vašim potřebám, výšce, váze a zdravotnímu stavu. Širokou nabídku kvalitních matrací a roštů, odborné poradenství i tipy na zařízení ložnice nabízí například firma Materasso (www.materasso.cz).
Ložnice podle stylů
Nyní už se po praktickém úvodu dostáváme k té příjemnější části, tedy ke stylu a inspiraci. Který styl bude ten pravý pro vás?
Industriální ložnice
Ložnice v industriálním stylu není pro každého, ale milovníci kovu, jednoduchosti a atmosféry starých továrních budov se v ní vyspí do růžova.
Jaké jsou zásady industriálního stylu? O tom píšeme zde.
Ložnice ve stylu BOHO
Čistá bílá, přírodní materiály a postel s nebesy. Vzdušná ložnice s atmosférou domku u moře.
Náš TIP: Do BOHO ložnice se bude skvěle hodit lapač snů, vyrobte si jej s naším návodem zde.
Ložnice v pařížském stylu
Okázalá krása krišťálového lustru a luxusu, ale i čistá jednoduchá místnost s důrazem na čistotu barev, linií a na kvalitu nábytku i doplňků. Je toto vašemu srdci blízké? O pařížském a obecně o francouzském stylu píšeme zde.
Ložnice v provensálském stylu
Velmi světlá místnost, s nádechem romantiky, kde je velké množství doplňků a důraz na pohodlí. Tak vypadá stylová ložnice v provensálském stylu. O zásadách provensálského stylu píšeme zde.
Ložnice ve skandinávském stylu
Moderní ložnice, které jsou světlé, a je v nich cítit důraz na velmi kvalitní a přírodní materiály. Ve skandinávském stylu se také kladou vysoké nároky na čistotu designu. O tom, jaká specifika má skandinávský styl, o tom píšeme zde.
Jak si tedy zařídit ložnici ve skandinávském stylu? Interiér musí být vzdušný, čistý a minimalistický. Kombinujte dřevo nebo kov. Pracujte s přehozy, doplňte svíčky, světla, dekorace a obrazy.
Jaké jsou základní prvky skandinávského stylu?
- Světlý a vzdušný prostor
- Bílé studené osvětlení
- Jednoduché linie nábytku, oken i doplňků
- Přírodní syrové matriály
- Světlá dřevěná podlaha
- Zútulňující doplňky jako polštářky, přehozy, deky, chlupaté koberečky
- Zelené rostliny s velkými plochými listy
- Kombinování designových kousků se starými věcmi z bazaru
- Bílá barva v kombinaci s černou, šedou, béžovou a dalšími tlumenými odstíny
Informace z magazínu o bydlení: https://www.svet-bydleni.cz/jak-si-zaridit-loznici-ve-skandinavskem-stylu
Ložnice v minimalistickém stylu
Jste minimalisté? Pak se vám bude dobře spát ve velmi vzdušné místnosti s minimem doplňků a lapačů prachu. Můžete být dokonce i purista. 🙂 Že nevíte, o co jde? O minimalistickém/puristickém stylu bydlení píšeme zde.
Zdroj fotografií a inspirace: www.pinterest.com